МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПРЕВЕНЦИЈЕ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА
У среду, 24.фебруара у нашој школи обележен је низом активности Међународни дан превенције против вршњачког насиља, односно „Дан ружичастих мајица“.
Овај дан обележава се од 2007.године (и то увек последње среде у фебруару месецу) када је дечак у Канади био изложен вршњачком насиљу због доласка у школу у ружичастој мајици. Испоставило се да је мајица била симбол подршке дечака својој мајци која је боловала од карцинома дојке. Његови другари су били ужаснути због таквог понашања и одлучили су да подигну свој глас против насилника. Ученици су се солидарисали са злостављеним дечаком тако што су се сутрадан у школи појавили у ружичастим мајицама. Розе мајице су прве године деца солидарно носила из дечакове школе, да би се временом идеја проширила на цео свет и постале су препознатљив симбол у борби против вршњачког насиља.
Свака школа у свету на свој начин обележава овај дан. Наша школа наставља са спровођењем низа активности на нивоу школе а све у циљу подстицања ученика да размишљају о томе како допринети смањењу вршњачког насиља.
Група ученика чланова Вршњачког тима школе су у сарадњи са педагогом припремили пано са садржајима на тему обележавања овог дана.
Ученици, али и запослени који су то и желели обукли су овај дан нешто у розе боји.
Такође, ученици су у оквиру својих одељења, са својим учитељицама и наставницима писали поруке, смишљали слогане против вршњачког насиља, правили паное, презентације и радионице на ову тему.
Учитељица Горанка Марковић са својим ученицима одељења 3/1 организовала је дебату на којој су износили своје ставове о овој теми.
Пригодни примери у форми кратких видео клипова, стрипова, анимација, подстакли су ученике да отвореније и активније говоре о сопственим искуствима.
Отворено су разговарали на основу личног искуства и разумели да су сви различити, али да свакако сви имају исте потребе за разумевањем, пажњом, другарском подршком и фер односима у вршњачкој групи.
У наредним данима наставиће са активностима које ће бити усмерене на снажење интерперсоналних односа у групи. Замислили су да то буду једноставне и опуштајуће занимације које ће им помоћи да се међусобно боље разумеју, негују толеранцију и охрабрују да искажу сопствено мишљење без стрепње и страха од осуде вршњака.
У одељењу 32 Међународни дан превенције вршњачког насиља обележен је кроз радионицу на тему „Насиље“. Ученици су, у сарадњи са својом учитељицом Данком Тешић, имали прилике да сазнају које све врсте насиља постоје и на који начин би требало да одреагују уколико насиље трпе, али и уколико знају да је неко други жртва насиља. Кроз анимирани филм сазнали су зашто се овај дан зове још и Дан розе мајица.
Као продукт ове радионице настао је пано розе мајица које на себи носе поруке које поручују да насиље није добродошло у нашој школи. Већина деце су као знак подршке борби против насиља данас обукла розе мајице.
У оквиру превентивних активности и заштите од дигиталног насиља ученици 4/1 у сарадњи са својом учитељицом Љубицом Милојчевић учествовали су у радионици ,,Вредности, правила и реституција“.
Након кратког описа карактеристика дигиталног доба, ученици су се путем видео материјала упознали са потенцијалним ризицима на итернету које су класификовали по групама: садржај, контакт, комерцијалне услуге и безбедност. Такође су идентификовали и уочили разлике између активног и пасивног учешћа на интернету. У другом делу радионице су на заједничком плакату представили садржаје овој теми.
Међународни дан борбе против вршњачког насиља обележен је у одељењу IV2 радионицом “ У ТУЂИМ ЦИПЕЛАМА“. Учитељица Снежана Обреновић као уводну активност одабрала je питам се питам шта значи реч емпатија. Након размишљања и тумачења наведене речи, уследила је игра у туђим ципелама. Ходали су у великим,тесним,високим,тешким,удобним неудобним ципелама.Закључили смо да није лако ходати у туђим ципелама, као и што није лако разумети осећања других, али свако од нас треба да негује у себи осећање емпатије према себи самом , а и према другима.Закључак је да:
Без емпатије не би постојало пријатељство , а ни љубав.
Круна радионице је био пано са порукама типа: Ширите љубав,а не насиље, Поштуј себе и друге,Стоп насиљу,Време је толеранцију идр.
Још једном су се ученици добро забавили, али и показали да су свесни лоших ефеката насилног понашања, као и да знају на који начин могу лепше комуницирати са својим другарима.